0

İftira suçlaması ve tazminatı

Merhabalar, boşanma sürecinde olduğum eşim bana tecavüz ve darp edildiğine dair suç duyurusunda bulunmuş. Başta muayene edilmesine karşı çıkmış ama sonra muayene edildiğinde de haliyle böyle bir şey olmadığı görülmüş. Ben de çağrılınca gerekli ifademi verdim ve haklılığımı kanıtlar nitelikte belgelerimi sundum. Suç duyurusu savcı tarafından inşallah haklılığımla sonuçlandıktan sonra bu kişiye yaptığı ağır iftiralar için yapacağım suç duyurusunda bu kişinin alacağı ceza nedir?

    -   Diğer
0 0
1 yanıt   -  
+1

Merhabalar,
Türk Ceza Kanunu'nun Madde 267- (1) Yetkili makamlara ihbar veya şikayette bulunarak ya da basın ve yayın yoluyla, işlemediğini bildiği halde, hakkında soruşturma ve kovuşturma başlatılmasını ya da idari bir yaptırım uygulanmasını sağlamak için bir kimseye hukuka aykırı bir fiil isnat eden kişi, bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
Sizin olayınızda suçun cezası 1 ila 4 yıl arasında değişecektir. Suç duyurusunda bulunmanız dışında eski eşinize karşı manevi tazminat davası da açılabilir. Böylelikle kişi hem cezaya mahkum edilecek hem de size karşı tazminat ödemek zorunda kalacaktır.
Tarafıma ulaşmanız halinde size konuyla ilgili daha detaylı bilgi verebilirim. Dilerseniz davaların açılması ve takibi süreçlerini avukatınız olarak yürütebilirim. 05332817168 nolu irtibat hattımı arayarak benimle iletişime geçebilirsiniz.
Av. Kübra Sözen

Avukatlara soru sormak için