0

Kredi ile alınan aile konutunun boşanma ile paylaşımı nasıl olur?

Merhabalar. Evlilik birlikteliği içinde 2015 eylül ayında konut kredisi kullanarak bir ev aldık. Konut kredisi ve tapu benim üzerime. Eşimin çalışmasına rağmen Kredileri tek ben ödedim.

2019 Mayıs ayında anlaşmalı boşanma kararı aldık. Ben evin satılmasına karşı olduğumdan dolayı Eşim benden konut kredisinin ödenen 42 taksidinin yarısını (Yaklaşık 40.000) TL geri istedi ve konutun bana bırakılacağını söyledi. Protokol içerisinde "........ adına kayıtlı konut bedelinden 40.000 TL davalıdan alınarak davacıya verilecektir." maddesi vardı. Mahkemede hakim bu maddeyi protokolden çıkarttı ve 40.000 TL maddi tazminatın davalıdan alınarak davacıya verilmesi şeklinde değiştirdi.

Karar kesinleşmeden eşimin anlaşmamıza uymamasından dolayı kararı temyiz ettim ve dosya Şiddetli geçimsizlik nedenli çekişmeli boşanma davasına döndü. Halen devam etmekte.

1- Eşim çalıştığından dolayı benden maddi manevi tazminat alabilir mi

2- Konut kredisi devam ettiğinden dolayı ev üzerinde hak talep edebilir mi
yüzdelik oran nasıl hesaplanır.

3- Konut bedeli belirlenirken belediyelerin rayiç bedeli mi yoksa piyasadaki emlakçıların belirlediği değer mi geçerlidir.
Şimdiden teşekkür ederim.

    -   Aile
0 0
1 yanıt   -  
0

1- Kusurlu olan eş diğer eşe maddi manevi tazminat öder. Kusur sizdeyse sizden tazminat alabilir.
2- boşanma davası sürerken, kredi ile alınan ev kimin mülkiyetinde ise ev onda kalmaya devam eder ancak edinilmiş mal olması nedeniyle diğer eşe, payı oranında ödeme yapılması yönünde mahkeme karar verir. Örneğin; 100.000 TL'ye 01.01.2015 tarihinde kredi ile satın alınan evin 20.000 TL'lik kısmı evli iken ödenmişse, evlilik içinde ödenen paranın gayrimenkulün değerine oranı %20'dir. Taşınmazın 01.01.2016 tarihindeki güncel değeri 140.000 TL ise, bunun %20'si evlilik içinde edinilmiş mal sayılır, o da 28.000 TL'dir. Edinilmiş 28.000 TL'nin 1/2'si olan 14.000 TL boşanmada mal paylaşımı esnasında diğer eşe ait olacaktır. Bunun dışında evin devam eden kredi ödemeleri krediyi kullanan kişi tarafından yatırılmaya devam eder
3- Konut bedeli boşanma davası sırasında alınacak bilirkişi raporu ile belirlenir. Konut bedeli konutun bulunduğu yer, metrekaresi, emsal konutların değeri gibi hususlar göz önünde bulundurularak belirlenir. İllaki emlakçıların veya belediyenin değeri esas alınacak diye bir kural yoktur.

Avukatlara soru sormak için