0

Medeni ödevimde takıldım yardım

17 yaşındaki deli Ziya ayırt etme gücü (= temyiz kudreti) olmayan bir kişidir. Arabasını yıkatmak isteyen Muhlis Bey deli Ziya’ya “eğer yarın gelip arabayı yıkarsan sana 100 TL veririm” der. Deli Ziya da biraz düşündükten sonra “tamam kabul ediyorum” der. Bu sözler 21.06. 2020 tarihinde söylenmiştir.

22.06.2020 tarihinde deli Ziya söz verdiği gibi gelerek arabayı temizler ve yıkar. Ancak Muhlis; söz verdiği 100 TL’yi Ziya’ya ayırt etme gücü olmadığı ve sözleşmenin geçerli olmadığı gerekçesi ile ödemez. Bu duruma kızan deli Ziya, Muhlis’i önce döver sonrada arabasının camlarını kırar.

Soru 1-) Deli Ziya ile Muhlis arasında yapılan arabanın yıkanmasına dair 21.06.2020 tarihli bu sözleşme geçerli midir? Neden? Gerekçelendiriniz.
ödeve ben kısacası şu şekilde cevap verdim ; tam ehliyetsizler kendi fiilleriyle kendi leh ve aleyhlerine hiçbir zaman hak ve borç yaratamazlar.
ama arkadaşımın tanıdıgı avukat şu cevabı verdi ; bu sözleşme temyiz kudreti olan biriylede aynı koşulda yapılabilecegi için sözleşme geçerlidir şeklindeydi. takıldıgım nokta bu tam ehliyetsizlerde nasıl geçerli oldugu ? gerekçesi ?
lütfen yardımcı olur musunuz

    -   Diğer
0 0
0 yanıt   -  

Avukatlara soru sormak için