0

Miras hak talep

Olen enistemin ustune hic birsey yok lakin babasinin ustunde mulkler var ve bu adam ablami evden kovmakla tehtid ediyor ablam hak talep edebilir mi

    -   Diğer
0 0
4 yanıt   -  
0

Enişteniz, Babasının yasal mirasçısı olduğundan mütevellit, Babasının mirasında saklı payı olan hak sahibidir. Somut olay kendi içerisinde değerlendirilip buna göre cevap verilmelidir.

0

Baba ölene kadar bişey alamaz. Baba ölür miras dağılımında kocası dolayısı ile hanımefendi de hak sahibi olabilir.

1 yorum
0

Şuan bütün mal varlığı babanın üzerine ama. Baba ölür miras dan pay alır o ayrı bir durum.

0

Eniştenizin babası VEFAT etmediği sürece ablanız hiç bir hak talep edemez. Enişteniz altsoy olarak babasının yasal mirasçısı konumunda ve BABA HALA HAYATTA.

Dolayısı ile miras taksimi baba VEFAT ETTİĞİNDE şu şekilde olacak;

Baba vefat ettiğinde; veraset ilamı için başvurulduğunda, babanın nüfus kayıt bilgileri çıkarılacak ve burada geride kalan altsoyu kimler olduğu tespit edilecek. Dolayısı ile babanın nüfusunda altsoy olarak çocuğu olan eniştenizin adı yer alacak. Ancak eniştenizin de nüfus bilgilerinde vefat ettiği görüldüğünden bu defa enişteniz üzerine düşen miras hissesi içinde eniştenizin nüfus kayıtları istenip onun altsoyunda kimler varsa o düşen miras hisse miktarı kadar olan mal için de ablanız ve varsa çocuklarına miras taksimi yapılacak.
İşin özeti budur.

Avukatlara soru sormak için