0

Suçun psikolojik hastalıkla ilişkisi

Merhabalar, bir kişi bana karşı işlemiş olduğu herhangi bir suçtan psikolojik hastalığını öne sürerek sonrasında rapor alıp muaf tutulabilir mi? Eğer bu şekilde suçtan muaf tutulursa bu şahsın devletin kurumunda sözleşmeli personel olarak mesleğini devam ettirebilmesi mümkün olur mu?

    -   Diğer
0 0
2 yanıt   -  
0

Bilgisi olan bir arkadaş yardımcı olabilir mi acaba

+1

TCK 32
Akıl hastalığı nedeniyle, işlediği fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını algılayamayan veya bu fiille ilgili olarak davranışlarını yönlendirme yeteneği önemli derecede azalmış olan kişiye ceza verilmez. Ancak, bu kişiler hakkında güvenlik tedbirine hükmolunur.

(2) Birinci fıkrada yazılı derecede olmamakla birlikte işlediği fiille ilgili olarak davranışlarını yönlendirme yeteneği azalmış olan kişiye, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası yerine yirmibeş yıl, müebbet hapis cezası yerine yirmi yıl hapis cezası verilir. Diğer hallerde verilecek ceza, altıda birden fazla olmamak üzere indirilebilir. Mahkûm olunan ceza, süresi aynı olmak koşuluyla, kısmen veya tamamen, akıl hastalarına özgü güvenlik tedbiri olarak da uygulanabilir.

Avukatlara soru sormak için