0

Taşeron işçinin maaşı düşürülmesi halinde ne yapması gerekir?

ben mart 2019 tarihinde büyükşehir beledesinin şirketinde aylık 2 asgari ücretle işe başladım. seçimden sonra değişen başkan beni işten çıkarmak istedi fakat yapamayınca maaşımı yarı yarıya düşürdü. ekim 2019 tarihinden beri düşük maaş alıyorum. maaşımın eski haline gelmesi için dava açsam kazanabilir miyim. ayrıca aktif çalıştığım kuruma dava açsam işten çıkarılabilir miyim yada işten çıkartılırsam işe iade davası açabilir miyim.?

    -   İş
0 0
3 yanıt   -  
+1

Ücretinizin eski hale getirilmesi için dava açabilirsiniz. Kazanırsınız. Sizi bu sebepten ötürü işten çıkarırsa haksız/geçersiz sebep olur işe iade davası açma hakkınız doğar. 30 dan fazla işçi çalıştırılan bir yerse ve sözleşmeniz belirsiz süreli iş sözleşmesi ise işe iade davası açıp kazanabilirsiniz.

1 yorum
0

Belediye şirketinde çalışıyorum fakat 696 KHK kapsamı dışında taşeron olarak çalışıyorum ve sürekli 6 aylık yada 9 aylık sözleşmeler yapılıyor yaklaşık olarak aynı SGK sicil numarasında 250 kişi çalışıyoruz. Yinede işe iade talebim olumlu olur mu? SAYGILARIMLA

0

İş sözleşmesinin sürekli olarak yenilenmesi halinde sözleşme belirsiz süreli sözleşme olarak kabul edilir. İşe iade davası açabilmeniz mümkündür.

Avukatlara soru sormak için