0

Trafik kazası nedeni ile manevi tazminat

24/06/2015 Tarihinde aracımı benden emanet kullanmak için alan arkadaşım ,trafikte anayolda giden arkadaşım dörtyol ağzında kırmızı ışıkta geçerek tali yoldan gelen davacı idaresindeki araca çarpmıştır, çarpışma neticesinde davacı şahısta herhangi bir yaralanma olmamıştır,

davacı şahıs, sürücü ve araç işletici olan bizlere(ARAÇ MİRAS MALI OLDUĞUNDAN DOLAYI ABLAM VE BEN ) maddi manevi tazminat davası açmıştır. 18/03/2021 tarihinde mahkeme gerekçeli kararı açıkladığında 3500 maddi tazminata ,3 günlük iş göremezlikle ilgili 130 tl maddi tazminata ve 15.000 tl manevi tazminata hükmetmiştir.

İşleticilerden ben istinaf için dilekçemi mahkemeye sundum, istinaftan gelen kararda maddi tazminata yer olmadığına 3 günlük iş göremezlikle ilgili 130 tl maddi tazminata fazlasının reddine ve 15.000 tl manevi tazminata , avuktalık giderleri harçlar vs. davalıların ödemesine hükmetmiştir. davacının maddi tazminat talebi reddedildiği halde manevi tazminat aynı miktarda devam etmektedir,


Çıkan karar neticesinde an itibarı ile (sürücü ve işletenin) müteselsilen ödemekle yükümlü olduğumuz yaklaşık 34.000 tl faiz ve avukat giderleri vardır, ve aracın sürücüsünün durumu olmadığından dolayı ödeyemeyeceğini üzerine kayıtlı hiçbir malının olmadığını biliyoruz, işleticilerin ise üzerinde kayıtlı bir adet ev vardır, doğal olarak icra bize yapılacak, bunun yanında itiraz hakkımızda vardır.

Sorum : 1- işleticisi olduğumuz aracın sürücüsünün sadece kırmızı ışıkta geçme ihlali yaparak %100 kusurlu bulunmasından dolayı yaşanılan kazada, Akdeniz üniversitesinin verdiği bilirkişi raporuyla sabit herhangi bir yaralanması olmayan kalıcı hiçbir sağlık sorunu bulunmayan DAVACI ya 3 gün iş göremezlik raporu verilmiştir yine de manevi tazminat alabilme hakkına sahipmidir ?

2- itiraz hakkımızı kullanmamız durumunda icranın önüne geçebilme durumumuz söz konusumudur ?

3- İtiraz durumunda adaletin davacı lehine karar vermesi durumunda ödeyeceğimiz miktarda artma yada azalma söz konusu olur mu ?

    -   Diğer
0 0
3 yanıt   -  
0

Merhabalar,
Davacı tarafın elinde mahkeme ilamı olduğu için icra takibine itiraz hakkınız yoktur. Ancak istinaf kararını süresi içerisinde tehiri icra talepli olarak temyiz etmeniz halinde tehiri icra prosedürünü işleterek takibi durdurabilirsiniz. Tarafıma ulaşmanız halinde size konuyla ilgili daha detaylı bilgi verebilirim. Dilerseniz temyiz süresi geçirilmeden kararı temyiz edebiliriz. Zira herhangi bir yaralanması ya da kazadan dolayı kalıcı hiçbir sağlık sorunu bulunmayan davacı lehine manevi tazminata hükmedilmesi hukuka aykırıdır. 05332817168 nolu hattımı arayarak benimle iletişime geçebilirsiniz.
Av. Kübra Sözen

0

Merhaba,
https://www.avukatlarasorun.com/ sitesinden her türlü hukuki soruyu sorabilirsiniz. Avukatlarasorun sizelere sorularınızın konunun uzmanı avukatlar tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.

0

Merhaba,
https://www.avukatlarasorun.com/ sitesinden her türlü hukuki soruyu sorabilirsiniz. Avukatlarasorun sizelere sorularınızın konunun uzmanı avukatlar tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.

Avukatlara soru sormak için