0

Yabancı uyruklu bayanla boşandım, boşanma kararını nüfusa nasıl tescil edebilirim?

Merhabalar. Ben 2014 yılında Norveç uyruklu bayanla evlilik yaptım Turkiyede . Ve evliligimiz uzun sürmedi norveç mahkemeleri kararıyla kendisiyle 2019 bosandim. Konsolosluk görüştüm sürecin nasıl olacağını. Kendilerinr eski eşimin konsolusluga gelemiyecek durumdaysa. Size norveç humetlerinin verdiği vekaletle başvura yapabilirsiniz demişlerdi. O süreçte norveçten terk aldım. Türkiye dönmek zorunda kaldım. Şuanda konyada oturuyorum. Nüfus dairesine başvurdugumda. Kendileri norveç hukumetinin verdiği boşanmayi kabul ettiklerini. Ama verilen vekaletnameyi kabul edemiyeceklerini belirtiler. Bu konuda ne yapa bilirim. Yardımsız için şimdiden teşekkür ederim.

    -   Aile
0 0
1 yanıt   -  
0

Yabancı ülke adlî veya idarî makamlarınca verilen kararların aile kütüğüne tesciline ilişkin başvurular; taraflarca bizzat, kanuni temsilcileri veya vekilleri aracılığıyla yapılır. Başvuru esnasında tarafların yetkili merci huzurunda birlikte hazır olması zorunlu olmayıp, taraflar başvurularını aynı anda birlikte veya ayrı zamanlarda yapabilir. Ayrı ayrı müracaat edilmesi halinde her iki müracaat arasındaki süre doksan günü geçemez.

Norveçte bulunan eşiniz oradan Türkiye'deki bir avukata veya sizin dışınızdaki bir gerçek kişiye bu işlemi yapma yetkisi veren bir vekalet çıkarırsa oradan sizin sorununuz çözülmüş olur.

Avukatlara soru sormak için