0

Başkasının yerine kredi çekme halinde doğabilecek sıkıntılar neler olabilir?

Merhabalar. Arkadaşım erkek arkadaşı için kredi çekip araba alacak araba arkadaşımın üzerine olucak ödemeyi erkek arkadaşı yapacak. Ödeme yaptıktan sonra devir işlemini gerçekleştirecekler fakat ileride oluşabilecek sıkıntıları önlemek amacıyla soruyorum; 1. Borç ödenmediğinde kalan borç arkadaşıma geleceği için bunu önleyecek ya da noter onaylı bir durum var mıdır? 2. Erkek arkadaşı arabayı kredi borcu olduğu dönemde kârına satabilmek için noter onaylı alıp satım vekaleti alacak sizce bu ne kadar sağlıklı? 3. Bunların dışında daha sağlıklı olacak bir yöntem var mıdır?

    -   Ticaret
0 0
2 yanıt   -  
0

1. Borç ödenmediğinde araba arkadaşınızın üzerine olacaksa zaten borca karşılık arabayı satıp borçtan kurtulabilir. Arkadaşınızın içi çok rahat etmezse erkek arkadaşından senet alsın.
2. Arkadaşınızın erkek arkadaşı vekil olarak aracı sattığı takdirde parasını arkadaşınıza vermesi gerekir. Vermezse arkadaşınız dava açabilir.
3. Bunların dışında sağlıklı olacak yöntem arkadaşınızın hiç bu işe girmemesidir. İleride olacak bir ayrılık hali, erkek arkadaşın dolandırıcı çıkması gibi hallerde bütün yük arkadaşınızın üzerine kalır. İşe giriyorsa bile hiçbir şekilde aracın devrini borç bitene kadar vermemesi önemlidir. Bu süreçte araç da elden çıkarsa borç tamamen kendi malvarlığından karşılanır.

0

Merhabalar,
Benimde böyle bir sıkıntım var. Ablam arkadaşına kendi üzerinden kredi çekmiş. Ödemeleri bir kaç gün geciktirmesine rağmen ödemeye devam ediyor. Yalnız vade çok uzun bu yüzden risk çok fazla. Bu kredi borcunu nasıl teminat altına alabiliriz? Borçludan vade sonu tarihli bir senet alsak yeterli olur mu? İnternette araştırırken görmüştüm bu tür sıkıntılarda borcu yasal olarak teminat altına almak için borç sözleşmesi yapanlar olmuş. Teminat için senet mi daha iyi olur yoksa oluyorsa borç sözleşmesi mi?

Avukatlara soru sormak için