0

Şikayetten Vazgeçtiğim Dava E-Devlet'te Görünmüyor Fakat Uyap'ta Görünüyor. Covid 19 Nedeniyle Güncellenmemiş Olabilir Mi? Dosyanın Kapandığını Nasıl Anlarım?

Merhaba, çok acil bir sorum var. Ben şubat ayında sarkıntılık nedeniyle tanımadığım birisinden şikayetçi oldum, kendisine adli kontrol verildi. Sonrasında duruşma tarihi olarak temmuz ayı verilince ben bu süreçten kötü etkilendiğimi ve ders başarımı etkileyeceğini düşünerek, olay da çok büyük değil diye, şikayetimi geri çektim. Kovuşturma aşamasında çektim şikayetimi sanırım, duruşma günü ve mahkeme belli olmuştu.
Uyap'ta dosyaya eklenen son evrak olarak benim şikayetten feragat dilekçem gözüküyor (mart ayında, covid 19 kararından 1 hafta kadar önce verdim) ve ifade verirken yanımda bekleyen avukata ödenen tutarla ilgili bir belge eklendi bir süre önce. Başka güncelleme yok.
Önceden E-Devlet'te duruşmam gözüküyordu ama şu an gözükmüyor, adınıza açılmış dava bulunmuyor yazıyor. Bana hiçbir bilgi verilmedi dava kapandı ya da kapanmadı, yine mahkemeye gelmeniz lazım vs. diye. Acaba covid 19 nedeniyle işlemler durduğu için mi böyle oldu?
Şimdi Uyap'ta sadece "duruşma sorgulama" bölümünde o davayı görebiliyorum, "duruşma günü verildi" olarak gözüküyor. Diğer hiçbir kısımda ne açık ne kapalı dosya şeklinde o davayı bulamıyorum. Ben uğraşmamak için şikayetimi aylar önce geri çektim ama şimdi mahkemeye gitmek zorunda mıyım?
Duruşma gününde de online sınavım var. O yüzden her ihtimale karşı gideyim orada sorarım diyemiyorum. E-Devlet'te gözükmemesi kapandığı anlamına gelir mi? Ya da 15 Haziran'dan sonra bir bilgilendirme yapılır mı? İlk tebligatta gelmezsem zorla getirileceğim yazıyordu. Şikayeti çoktan geri çekmişken gitmezsem ne olacak? Dosya kapandı mı ya da herhangi bir ertelenme oldu mu nasıl anlarım?
Ek olarak: Olay şikayete bağlı bir suçtu dolayısıyla benim şikayeti geri çekmemle kapanması gerekiyordu (Sarkıntılık). Dava, asliye cezada görülecek.
Lütfen yardımcı olun kime soracağımı bilemedim. Adliyeye de gidemiyorum. Bu olayı düşünmekten derslerime çalışamıyorum. Hayatımdan çıksın istiyorum. Daha fazla mağdur olmak istemiyorum. Kimseden bilgi alamıyorum.

    -   Diğer
0 0
1 yanıt   -  
+1

Bu durumun sebebi covid-19 nedeniyle işlemlerin durmuş olması değildir. Mahkemeye gitmek zorunda değilsiniz. Sarkıntılık suçu şikayete bağlı olup şikayetinizi çekmeniz halinde dosyanın kapanmış olması gerekir. Akıbetini merak ederseniz gidebildiğiniz bir zamanda gidin ancak dosyada sizin yapacağınız bir işlem yok. O açıdan rahat olabilirsiniz. Herhangi bir mağduriyetiniz oluşmaz. Mahkemeye çağrılmazsınız.

1 yorum

Avukatlara soru sormak için