0

Seni savcılığa şikayet edicem dedi, gerçekten etti mi? Nerden öğrenebiliriz?

Savcılığa şikayet ettikten sonra ifadeye çağrılma süresi nedir. Ne kadar zaman geçtikten sonra “ohh tamam demek ki şikayet etmemiş” diyebilirim.

    -   Diğer
0 0
5 yanıt   -  
0

evine tebligat gelir 20 gün içerisinde

2 yorum
0

her şikayet süresi farklıdır işlenen suçun şikayeti için 8 yıl geçmemesi lazım örnek biri suç işledi kanıtı var ama şikayeti 2 yıl sonrada yapabilir...şikayette zaman süresi 8 yıl...

1 yorum
0

Ben sana şu şekilde izah edeyim... Savcılık soruşturma kapsamında Kolluk kuvvetlerine şüpheli ile alakalı yapılması gerekenleri emrediyor. Şikayetin durumuna bağlı olarak İfade alın, serbest bırakın da diyebiliyor. İfade alın, yanıma getirin de diyebiliyor. Eğer ilk denilen olduysa, ifaden alındıktan sonra serbest bırakılıyorsun. Tabii ki bu dosya kapandı demek olmuyor. Savcı soruşturma kapsamında serbest olmanı uygun görüyor. Kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilirse dosyan kapanmış oluyor. Savcı eğer ifadeden sonra yanıma getirin derse ifade işleminden sonra seni nezarette bekletiyorlar. O arada sevk işlemlerin yapılıyor. Polis nezaketinde savcılığa götürülüyorsun. Savcı seni bizzat dinliyor. Duruma göre ya serbest bırakıyor, ya da nöbetçi mahkemeye sevkine karar veriyor. Serbest kalırsanda soruşturma sonuçlanana kadar beraat etmiş sayılmıyorsun. Nöbetçi mahkemeye sevk ederse, 24 saat içinde çıkarılmak şartıyla gözaltına alınıyorsun. Nöbetçi mahkemede tutuklu mu tutuksuz mu yargılama yapılacağı kararlaştırılıyor.

0

Bazı durumlarda savcılık şikayet olsa dahi soruşturma açmama yetkisine de sahiptir. Soruşturmaya yer olmadığına dair karar vererek, dosyayı kapatabilir. Bu karara da itiraz yolu açıktır.

1 yorum
0

şikayet süresinde zaman süre yoktur biri sizi şikayet ettiyse yeterli delil varsa hakkınızda soruşturmayı 1 yıl sonrada başlatabilir...savcılık araştırma yapar ifadenizi alır ifadem alınmadı hakkımda şikayet yoktur deseniz bile şikayet süresi 1 yıldan sonrada olabilir.

Avukatlara soru sormak için