0

Vasiyetname - tenfiz

Merhaba.

Tenfiz davası açılması hakkında soru sormak istemiştim.

Babamın noterde düzenlediği vasiyetnamesi; ilgili sulh hukuk mahkemesi tarafından açıldı okundu, bir kardeşim iptal ve tenkis talebi ile dava açtı. Temyiz dahil tüm mahkemeler "biz davalılar lehine" sonuçlandı.
Sormak istediğim: Vasiyetnamenin Sulh hukuk mahkemesinde açılmış, Asliye hukuk mahkemesince iptal talepleri reddolmuş iken, yeniden vasiyetnamenin tenfizi için dava açılması gerekiyor mu, yoksa açılmış ve sonuçlanmış mahkeme kararları TENFİZ için yeterli olurmu?

Saygılarımla

    -   Diğer
0 0
2 yanıt   -  
0

Size bir vasiyet kaldı anladığım kadarıyla. Kural olarak dava açmanıza gerek yok, mirasçılar gönül rızası ile size devir sağlarlarsa dava açmadan da hallolur . Ancak onlar yanaşmadığı takdirde ki büyük ihtimal yanaşmazlar, Tenfiz davası açabilirsiniz

0

Yanıtınız için teşekkürler.
Şu an itibarı ile hiç bir mirasçının itirazı yok sorun tüm mirascıların farklı illerde ikamet etmesi ve pandemi nedeniyle bir araya gelemememiz. Online olarak web tapu üzerinden tescil işlemi yapmak istiyoruz. Ancak ilgili tapu memuru tüm mahkeme aşamaları bitmesine rağmen tenkis davasını şart olduğunu söylemesidir.
Özetle bilgi alma gerekçem: bir hukuk sitesindeki "vasiyetnamenin açılıp okunmuş ve tüm mirasçılar tarafından itiraz edilmemiş veya itiraz edilmiş olsa dahi bu itiraz ve davalar sonuçlanmış olduğu kararda belirtiliyorsa, bu karar bir tenfiz kararıdır ve uygulanabilir. " ifadesi idi.
tekrar teşekkürler.

Avukatlara soru sormak için